FORGOT YOUR DETAILS?

2018 Results

2018 Results

2018 Results

2018 Results

2018 Results

PREV
NEXT

2018 Reprise IT Tiedeman Trophy Championship Tables

Championship Tables will be included below and will be updated after each race weekend. These results remain provisional until the conclusion of any judicial and/or technical matters.

Scoring - Per class 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, with 1 point for each additional finisher. An additional point is given for the person recording the fastest lap in each class. Plus an additional 1 point for each finisher of the number of entrants in the class as recorded at the end of the qualifying session.

The tables below are colour coded - gold- silver-bronze for podium positions, and purple for DNF's.

   

Castle Combe

Brands Indy

Anglesey

 

Pos

Driver

1

2

3

4

5

6

Pts

1

 Will COX

16

11

14

11

10

9

112

2

 Terry CLARK

8

2

11

10

4

DNF

90

3

 Philip DAVIS

11

7

7

DNF

6

4

90

4

 Zachary ANDERTON

2

DNS

1

1

2

DNS

84

5

 Chris LORD

10

6

 

 

5

3

83

6

 Martin WRIGHT

17

12

13

12

DNS

5

82

7

 Marcus SHEARD

 

 

12

8

8

2

68

8

 Dave WHEAL

12

5

5

4

 

 

68

9

 Richard GREENING

20

15

16

16

 

 

56

10

 Terry TRUST

21

14

19

15

 

 

54

11

 Nigel DAVERS

DNF

4

DNF

13

DNF

8

49

12

 Rachel LOVETT

18

DNF

18

17

DNF

DNF

42

13

 Julian HOSKINS

 

 

8

6

 

 

40

14

 Max HART

 

 

6

2

 

 

35

15

 Peter LAGUE

 

 

4

5

 

 

35

16

 Neil HARRISON

 

 

 

 

1

1

34

17

 Kevan McLURG

 

 

3

3

 

 

34

18

 George FOWLER

 

 

9

7

 

 

34

19

 Andrew BARRON

14

9

 

 

 

 

34

20

 James DREW-WILLIAMS

7

1

DNF

DNS

 

 

33

21

 Robert SMITH

 

 

 

 

7

6

33

22

 Geoff FERN

13

8

 

 

 

 

33

23

 Peter VENN

9

3

 

 

 

 

32

24

 Simon DAVEY

 

 

15

14

 

 

32

25

 Jeff WILLIAMS

 

 

10

9

 

 

31

26

 Rodney TOFT

15

10

 

 

 

 

30

27

 Eddie GUEST

19

13

 

 

 

 

30

28

 Jonathan BAGGOTT

 

 

 

 

9

10

28

29

 Thomas HALL

 

 

17

18

 

 

28

30

 Robin DAWE

4

DNS

 

 

 

 

21

31

 Bryn TOOTELL

 

 

 

 

3

WD

20

32

 Mark HARRISON

3

DNF

 

 

 

 

20

33

 Jason TIMMS

1

DNF

 

 

 

 

19

34

 Alex FORES

 

 

2

DNF

 

 

19

35

 Dominic SHEPHERD

5

DNS

 

 

 

 

17

36

 Tom RAWLINGS

6

DNF

 

 

 

 

17

37

 Alistair BELL

 

 

 

 

DNF

7

16

38

 Adrian HEATH

DNF

16

 

 

 

 

14

39

 Sam DONN

 

 

DNS

 

DNF

DNS

0

40

 Michael JOWETT

DNF

DNF

 

 

 

 

0

41

 Dean WARREN

 

 

DNF

DNF

 

 

0

42

 Gavin BUCKLEY

 

 

DNF

DNF

 

 

0

43

 Chris DAVISON

DNF

DNS

 

 

 

 

0

44

 John HARE

WD

 

DNS

 

 

 

0

Starters per class at end of Qualifying:

Castle Combe: F3 (3), FR (0), 2000 (5), 2000 Classic (1), 1800 (6), 1600 (3), 1400 (2), 1000 (5)
Brands Hatch: F3 (3), FR (0), 2000 (2), 2000 Classic (1), 1800 (6), 1600 (4), 1400 (1), 1000 (7)
Anglesey: F3 (1), FR (0), 2000 (4), 2000 Classic (1), 1800 (4), 1600 (1), 1400 (1), 1000 (2)

 

TOP